Beaumont, Texas   1-409-924-0500 / Fax 1-409-924-0953 info@legacychristianacademy.org  

basketballvg
BasektballVB

BasketballJVB

High School 2017-2018 Basketball Schedule (PDF)

 

Tuesday 10/30 Ozen & Springwood – Scrimmage Away 3:00
10/31 Victoria Faith Academy – CANCELED Home 6:30
Tuesday 11/7 Wheatley HS Away 6:00
Thurs.-Saturday 11/9-11/11 HJ Tournament Away TBA
Tuesday 11/14 Lutheran North Home 6:00
Thurs-Saturday 11/16-11/18 Houston Christian Tournament Away TBA
Friday-Saturday 11/17-11/18 Galveston O’Connell Tournament Away TBA
Monday 11/27 Tekoa Academy Home 6:00 7:30
Tuesday 11/28 Bay Area Christian Home 6:00 4:30 7:30
Thurs-Saturday 11/30-12/2 YMBL Tournament Away TBA
Thurs-Saturday 11/30-12/2 Evadale Runnin Rebel Tournament Away TBA
Saturday 12/2 East Chambers JV Tournament Away TBA
Tuesday 12/5 The Village School Home TBA
Tuesday 12/5 Westbrook Away 6:00
Thurs-Saturday 12/7-12/9 Orangefield Tournament Away TBA
Friday 12/8 Port Arthur Memorial Away 6:00
Saturday 12/9 Fortbend Christian Home 12:00
Tuesday 12/12 St. Agnes Academy Away 6:00
Tuesday 12/12 Sabine Pass Away 5:30 7:00
Friday 12/15 Hardin-Jefferson Home 6:30
Friday 12/15 WOS Home 5:00
Monday 12/18 LCM Away 6:00 4:30 7:30
Tuesday 12/19 High Island Away 5:00 6:30
Thurs.-Saturday 12/28-12/30 Barbers Hill Tournament Away TBA TBA
Friday-Saturday 1/5-1/6 LCA Tournament Home TBA
Tuesday 1/9 Bryan Brazos Away 6:00 5:00 7:30
Tuesday 1/16 Spring Frassati Home 6:00 4:30 7:30
Friday 1/19 Rosehill Christian Home 6:00 4:30 7:30
Tuesday 1/23 Pasadena 1st Baptist Away 6:00 4:30 7:30
Friday 1/26 Bryan Brazos Home 6:00 4:30 7:30
Tuesday 1/30 Lighthouse Home 7:30
Thursday 2/1 Spring Frassati Away 6:00 4:30 7:30
Tuesday 2/6 Rosehill Christian Away 6:00 4:30 7:30
Friday 2/9 Pasadena 1st Baptist (Senior Night) Home 6:00 4:30 7:30
Monday 2/12 Lighthouse Away TBA
Tuesday 2/13 Northland Christian Home 6:00
Saturday 2/17 Bi-District Playoff Games TBD
Tuesday 2/20 Area Round Playoff Games Away Revised: 11-6-17
Tuesday-Saturday 2/27-3/3 Final Four Championships Away District: 3A-7

 

Boys Coaches: Head Jeromie Grammer Asst: Johnny Collazo, Jason Landry & Steve Mendez
Girls Coaches: Head DENNIS SKEADAS Asst: JASMINE RANDOLPH & KOLLIN KAHLER          AD: Troy Esprit